Dla nas hurtownia to coś więcej niż przestrzeń z niezbędnymi do montażu instalacji komponentami. To miejsce, które pozwala nam dbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół i wykorzystać nasze doświadczenie w branży OZE w obsłudze instalatorów. Bo fotowoltaika to nie tylko panele czy moduły. To również cala lista innych, niekiedy naprawdę drobnych elementów, których wysoka jakość wpływa na sprawność zestawu zainstalowanego u Klienta. 

Dużo firm stara się na tych “drobiazgach” oszczędzać, nie patrząc na konsekwencje, które to ze sobą niesie. A konsekwencje mogą być naprawdę duże – od mikrouszkodzeń, przez spadek wydajności, nawet po pożary instalacji. W Ultrano chcemy, aby nie tylko instalatorzy wybierający nasze zestawy fotowoltaiczne, byli zadowoleni z ich jakości i końcowego efektu. Zależy nam również na tym, aby klienci końcowi, czyli polskie rodziny, mogły się cieszyć swoją instalacją nie tylko tuż po montażu, ale przez długie lata. Nie idziemy na kompromisy i nie szukamy na siłę oszczędności, patrzymy perspektywicznie. Dajemy pewność, że za 5 lat instalacja będzie tak samo efektywna, jak w dniu jej podłączenia. Poniżej część komponentów, które mają znaczenie i których dobór i jakość doceniają instalatorzy korzystający z usług naszej hurtowni:

Zabezpieczenia AC/DC

Zabezpieczenia, które można znaleźć w naszej ofercie to. m.in.  zabezpieczenia wiodących marek na rynku, firmy CITEL oraz NOARK. Na pierwszy rzut oka są one dla klienta końcowego w instalacji niewidoczne i z pozoru mogą nie mieć znaczenia, jednak po czasie tańszy odpowiednik może mieć problem z odpowiednią przepustowością prądu, przez co spadnie wydajność instalacji. W Ultrano zabezpieczenia znajdują się w wykonywanych na nasze specjalne zamówienie skrzynkach. Zdecydowaliśmy się na ten krok dlatego, że skrzynki dostępne na rynku charakteryzuje niska jakość. Z czasem pod wpływem warunków atmosferycznych plastik może ulegać rozszczelnieniu, a do wnętrza skrzynki może dostawać się wilgoć, co w konsekwencji prowadzi do awarii falownika, a nawet pożarów. Oszczędność na tych elementach dla firm może wynosić kilkadziesiąt złotych, ale jest ona tylko pozorna – jej konsekwencje pojawią się po czasie. 

Niepalne korytka kablowe 

W systemach fotowoltaicznych, bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Niepalne korytka kablowe oferują niezawodną ochronę przed obciążeniami mechanicznymi kabli i przed ich uszkodzeniem mechanicznym. Są niezbędne przy instalacjach wymagających spełnienia PPOŻ (których nominalna moc jest większa niż 6,5 kWp).

W przypadku pożaru wewnątrz kanału kablowego ochronne materiały, z których wykonany ten element zabezpieczają przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu oraz toksycznych oparów w pomieszczeniu, w którym został on zamocowany.

Konstrukcje montażowe

W tym zakresie oferujemy odpowiednią konstrukcję montażową, przystosowaną do danego pokrycia. Materiałami, które wykorzystujemy przy konstrukcjach jest głównie stal nierdzewna i aluminium. Również tutaj firmy fotowoltaiczne szukają oszczędności, wykorzystując elementy konstrukcji wykonane z cieńszych materiałów.. Dodatkowo, wszystkie elementy konstrukcji takie jak np. haki wykonywane są w Polsce.

Dlaczego materiał jest tak ważny? Z roku na rok moduły zwiększają swój rozmiar przy zachowaniu tej samej grubości ramki, nie ważą już 19 kg, tylko nawet 23-28 kg. Gdy umieścimy je na dachu, niestabilna tania konstrukcja sprawi, że pod wpływem wiatru moduły mogą się lekko poruszać. Pod wpływem pracy instalacji, mogą się pojawić na niej mikropęknięcia, których nie zobaczy się gołym okiem. Efekt? Instalacja będzie działała gorzej albo zostanie uszkodzona.

Mostki trapezowe

W  montażu instalacji fotowoltaicznych ważne jest stosowanie wyższych mostkach trapezowych, które dzięki swojej wysokości mają lepszą przepustowość. Chodzi szczególnie o okres letni, kiedy panele osiągają wyższe temperatury. Im większa odległość od dachu tym większa przepustowość powietrza i tym szybciej panel jest w stanie się ochłodzić. Na rynku występują również niskie mostki, ograniczające wykorzystanie aluminium do minimum. To pewna oszczędność dla firm, które je sprzedają. Oczywiście dla klienta to znów oszczędność pozorna. Jeśli od mostka odejmiemy 2 centymetry, przestrzeń pomiędzy blachą a modułami robi się naprawdę niewielka. Przez to panele będą osiągały niższą sprawność w okresie letnim. Pod modułami prowadzone są przewody stałoprądowe, które należy w odpowiedni sposób upiąć. Niski mostek nie daje tej możliwości z uwagi na brak miejsca.

Klemy

Rynek wybiera częściej srebrne klemy, które mają niższa cenę, ale ich estetyka pozostawia dużo do życzenia. W Ultrano proponujemy instalatorom czarne klemy wraz z podkładką uziemiającą, które wyglądają dużo estetyczniej przy czarnych ramach naszych modułów.

Konektory

W hurtowni Ultrano posiadamy m.in. konektory firmy Staubli, głównego producenta konektorów na świecie, wyznaczającego trendy w tej dziedzinie. Oczywiście na początku nie będzie wielkiej różnicy w działaniu instalacji. Jednak z upływem lat pod wpływem wiatru i wilgoci, może dojść do rozłączania konektrora pomiędzy panelami fotowoltaicznymi.  Czyli jeśli na starcie przy zakupie klient kupuje instalację 2-3 tys. zł taniej to w konsekwencji jest dużo większe ryzyko że w kolejnych latach będzie trzeba zdjąć wszystkie panele i wymienić konektor. Czy to się opłaca?

Pamiętajmy, że oszczędność na konektorach może prowadzić do pożarów.

Przewody 

Doskonale wiemy, że kabel zewnętrzny przy instalacji fotowoltaicznej musi być odporny na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy promienie UV. Dlatego proponujemy przewody niemieckiej firmy Helukabel. Ich główna przewaga? Są bardzo wytrzymałe i trwałe oraz nie posiadają związków halogenowych, dzięki temu się nie palą.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty? Skontaktuj się z nami!

Kategorie: Fotowoltaika